Turlar

Genel Bilgiler

GÜNEYDOĞU ANADOLU TURU

MARDİN – ŞANLIURFA – ADIYAMAN
DİYARBAKIR – GAZİANTEP

18 - 23 EKİM 2022  (5 GECE 5 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET: 

Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat 20.30’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden Mardin’e hareket ediyoruz. Ereğli, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa ve Viranşehir güzergâhını takiben rehberimizin anlatımı, deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapıyoruz.

Program

1.GÜN: 

Özel bir tesiste alacağımız sabah kahvaltımız sonrasında Mardin yapılarının en büyüklerinden Kasımiye Medresesi’ne ulaşıyoruz Artuklular döneminde yapımına başlanan ancak Timur dönemindeki Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış, 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde tamamlanmış bu özel yapıyı rehberimizin anlatımı ile dinliyor, muhteşem Mezopotamya manzarasının keyfini çıkardıktan sonra Mardin Ovasına hakim bir noktada yer alan Deyrul-Zaferan Manastırı'na geçiyoruz. Kubbeleri, el işlemeleri, kemerli sütunları, kısacası mimarisi ile hayranlık uyandıran Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri kabul edilen Manastırı geziyoruz. 15. yüzyıldan sonra Manastır’ın etrafında yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Deyrulzafaran (Safran Manastırı) adı ile anılmaya başlanmış. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Midyat’a hareket ediyoruz. “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi'ni gezmeye başlıyoruz. Büyüleyici taş işçiliğiyle dikkat çeken üç katlı konağı gezip, konağın terasından bütün Midyat manzarasının tadını çıkarıyoruz. Dillere destan telkârilerin imal edildiği ve satıldığı dükkanda serbest zaman verip, Tarihi İpek Yolu üzerindeki, farklı dini inanışları ve tarihi eserleri barındıran Mardin’e ulaşıyoruz.  Tarihi Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek Mardin gezimize başlıyoruz. M.Ö 4000’lerden başlayarak, onlarca kez farklı kavimler tarafından kuşatılmış, işgal edilmiş ama aynı temellerle korunmuş olan Mardin’de farklı kültürlerin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi keşfe başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları görüp Tarihi PTT Binası ve Ulu Camii gezilerini yapıyor ve serbest zaman veriyoruz. Keyifli gün sonrasında otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Mardin Anemon Otel Vb.)

2.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Panoramik olarak İç Kale’de Hz. Süleyman Camisi, 27 Sahabe Türbesi, Dört Ayaklı Minare, Hükümet Binası, Büyük Adliye Sarayı, Hasan Paşa Hanı, Deliller Hanı, Atatürk Müzesi ve Cephanelik Binasını görüyoruz. Aracımızla devam ederek Sur İçi bölümünde Dağ Kapı(Harput kapısı) Nebi peygamber Camii'sini görerek Cahit Sıtkı Tarancı Evi'ne ulaşıyoruz. Rehberimizin güzel anlatımıyla Ulu Camii gezimizi de tamamlıyor serbest öğle yemeği molamızı veriyoruz. Ardından panoramik olarak Yedi Kardeş Burcu, Ulu Beden (Ben-u Sen) Burcu, Urfa Kapı (Rum Kapısı), Gazi Köşkü ve On Gözlü Köprüyü görüyor Kahta’ya hareket ediyoruz. Kahta’da bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’na Gün Batımının keyfini yaşamak üzere yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü gezeceğimiz başlıca eserler olacak. Keyifli geçen yolculuğumuz sonrasında Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Komagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve diğer kutsal alanlardır. Zirve’de ilk olarak Doğu Terası’nda bulunan I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dinlerken Nemrut’un büyüsü sizleri de derinden etkileyecektir. Muhteşem gün batımını yaşadıktan sonra Adıyaman’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.(White Star Otel Vb.)


3.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden hareket ediyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli projelerinden bir tanesi olan, Fırat Nehri üzerine kurulan Atatürk Barajı’nı seyir terasından izliyoruz. Baraj gezisinin ardından son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri kabul edilen ve halen kazıların sürmekte olduğu Göbeklitepe'ye gidiyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımları gezimize ayrı bir renk katacak. Daha sonra Şanlıurfa şehir merkezine geçiyoruz. Alınan öğle yemeği sonrasında Hz. Eyyüp Sabır Makamı, Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası, (Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Kutsal Mağara), Rızvaniye Camii, Hz. İbrahim Makamını, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Halil ür-Rahman Camii, Balıklı Göl’ü gördükten sonra Hüseyniye Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı) Kazzaz Pazarı, (Bedesten) ve Kapalıçarşı içinde serbest zaman veriyoruz. Sonrasında otelimize varıyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak yörenin kültürünü yansıtan Sıra Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde. (Harran Otel Vb.)


4.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Tevrat, İncil ve Kuran’da adı geçen tek kent olan Harran’a ulaşıyoruz. İlk olarak panorama noktasından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi, Ulu Cami, Rasathane ve Şehir Surlarını görüyoruz. Keyifli yürüyüş sonrası, geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evleri'nde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Birecik’e hareket ediyoruz. Kelaynak Üretim Çiftliğini gördükten sonra “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye ulaşıyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz ile teknemize binerek Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı, sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaşan Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyoruz. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyoruz. Belirlenen saatte aracımız ile buluşarak Gaziantep’e ulaşıyoruz. Yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği, Gaziantep Mozaik Müzesi'ni geziyoruz. Ardından Otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Tilmen Otel Vb.)


5.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında sırası ile Gaziantep Savunması'nı anlatmak için kurulmuş Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep Savunmasında şehit düşen Karayılan ve bir çok şehidin mezarının da bulunduğu farklı mimari özelliğe sahip Şeyh Fetullah Camii'sini gördükten sonra gizemi, kültürü, ve ihtişamlı Şehreküstü Konaklarının bulunduğu sokaktan yürümeye devam ederek dikdörtgen planlı olan Ağa Camii’yi panoramik olarak görüyor ve Tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirteceği saatte toparlanıyor Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep Kalesini panoramik olarak görüyor vdönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Adana ve Ereğli güzergâhını takip ederek akşam saatlerinde Konya’ya varıyoruz. Keyifli gezinin ardından sizleri aldığımız noktaya bırakıp veda ediyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODA KİŞİ BAŞI FİYATI           : 3700 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI                               : 1300 TL

 

ÇOCUK İNDİRİMLERİ İKİ YETİŞKİN YANINDA GEÇERLİDİR

 

0-6 YAŞ ÇOCUK TUR ÜCRETİ                        : ÜCRETSİZ 

0-6 YAŞ ÇOCUK KOLTUK ALIRSA               : 1300 TL 

7-12 YAŞ ÇOCUK TUR ÜCRETİ                       : 2600 TL 

 

 

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER

 

 • 4 Gece Otel Konaklaması

 • 5 Sabah Kahvaltısı

 • 4 Akşam Yemeği

 • Araç İçi  İkramlar

 • Nemrut Dağı Transfer

 • Halfeti Tekne Turu

 • Konforlu Ulaşım

 • 1618 Sayılı Yasa Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası

 • Profesyonel Rehberlik


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 • Öğle Yemekleri

 • Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

 • Kişisel Harcamalar

 • Sıra Gecesi