Turlar

Genel Bilgiler

BALKANLAR

BOSNA HERSEK – KARADAĞ – ARNAVUTLUK – MAKEDONYA - KOSOVA

9 – 14  NİSAN 2024 (5 GECE – 6 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

1.GÜN: İSTANBUL – SARAYBOSNA :  Siz değerli misafirlerimizle İstanbul havaalanında buluşma sonrası dış hatlara geçiş ve pasaport işlemlerini takiben Türk Havayolları’na uçakla saat 07.30’da Saray Bosna’ya hareket. Yerel saat ile 08.25’de varış. 

Program

1.GÜN: İSTANBUL – SARAYBOSNA :  Siz değerli misafirlerimizle İstanbul havaalanında buluşma sonrası dış hatlara geçiş ve pasaport işlemlerini takiben Türk Havayolları’na uçakla saat 07.30’da Saray Bosna’ya hareket. Yerel saat ile 08.25’de varış. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından bizi bekleyen özel otobüsümüzle ve rehberimizle birlikte şehrin su kaynağı olan Vrelo Bosna’ya geçiyoruz ve muhteşem manzaranın keyfini çıkartıyoruz. Ardından Yaşam savaşı veya Hayat Tüneli olarak bilinen savaş evini gördükten sonra Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ettikten sonra otelimize transfer oluyoruz odalara yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

 

2.GÜN: MOSTAR / BLAGAJ / POÇİTEL :  Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Mostar`a doğru hareket ediyoruz. Mostar’a varış ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz. Blagaj Bölgesini 1446 yılında hâkimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Sonrasında otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde

 

3.GÜN:  KOTOR / BUDVA :  Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Ardından dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. Burada ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor’a varıyoruz. Burada StariGrad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda StariGrad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezdikten sonra Akşam yemeği ve geceleme otelimizde .

 

4.GÜN:  TİRAN / OHRİD :  Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında Arnavutluğun başkenti Tiran’a doğru yolumuza devam ediyoruz. 1614 yılında Süleyman paşa tarafından imar edilen ve 1920 yılından itibaren Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’da otobüsümüzle yapacağımız panoramik turumuzda göreceğimiz yerler; Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Tiran’ın kurucusu Süleyman Paşa’nın heykeli, Tiran şehir meydanı, Ethem bey camii, Saat Kulesi, Meydanda bulunan ve Arnavutların milli kahramanı İskender Bey heykelidir. Tiran turumuzun ardından Ohrid’e doğru yola çıkıyoruz. Otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği özel bir mekan da yöresel müzik eşliğinde. Geceleme otelimizde .

 

5.GÜN:  OHRİD / MANASTIR / ÜSKÜP :  Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Ohrid şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında, Ohrid Camii, İshak Bey Camii, Hamam, Saat Kulesi, Ayasofya Kilisesi görülecek yerler arasındadır.  Manastır’a hareket ediyoruz. Manastır (Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesteni, İshak Camiini, Yeni Cami’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadiyi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz ardından Üsküp’e geçiyoruz. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde .

 

6.GÜN: ÜSKÜP / PRİŞTİNA / İSTANBUL : Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Üsküp turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş,  taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Vardar Nehri, Kale, 6. yy’den kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları,  hükümet binası, meclis, 17. yy’den kalma St Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde Priştina’ya doğru hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden yapacağımız panoramik şehir turumuzda 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Germia Parkı, Kosova Müzesi, Osmanlıların 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Camii, özgün iç süslemeleri ile öne çıkan 18. yüzyıl eseri Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın Türbesi göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde havalimanına transfer. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından 20:25’de Türk Havayolları ile İstanbul’a uçuşumuzla birlikte 23.10’ da İstanbul’da oluyoruz ve turumuzu sonlandırıyoruz

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI FİYAT : 825 EURO

TEK KİŞİLİK ODA FARKI : 200 EURO

 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler : 

* Türk Hava Yolları ile İstanbul - Saraybosna / Priştina – İstanbul arası ekonomi sınıfı uçak biletleri

* 5 gece 4* otellerde Konaklama

* 5 Sabah Kahvaltısı

* 5 Akşam Yemeği 

* Programda bulunan tüm turlar

* Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

* Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

* Yurt dışı çıkış harcı bedeli(150 TL)

* Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar

* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri 

* Yemeklerde alınacak içecekler

* Öğle Yemekleri

* Son gün akşam yemeği