Turlar

Genel Bilgiler

GÜNEYDOĞU

GÖBEKLİTEPE – HALFETİ – HARRAN – ŞANLIURFA – MİDYAT

MARDİN – DİYARBAKIR – NEMRUT DAĞI – ADIYAMAN – GAZİANTEP

28 EKİM 1 KASIM 2021     (4 GECE / 4 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET:  28.10.2021 PERŞEMBE        KONYA – HALFETİ

Siz değerli misafirlerimizle saat 22.00’da Anıt Devlet Tiyatrosu önünden Pozantı, Osmaniye, Adana güzergâhını takip ederek Halfeti’ye hareket ediyoruz.

Program

1.GÜN:  29.10.2021 CUMA    HALFETİ – GÖBEKLİTEPE – HARRAN – ŞANLIURFA

Sabah erken saatlerde Halfeti’ye varışımızla kahvaltımızı aldıktan sonra Halfeti tekne gezimizin ardından Göbeklitepe’ye hareket ediyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımları gezimize ayrı bir tat katacak. Daha sonra eşsiz manzarayı seyrettikten sonra Harran’a gidiyoruz. Sırası ile Ulu Camii kalıntıları, Höyük, Şehir surları, Kale, geleneksel Harran evlerini gördükten sonra Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Şanlıurfa’da sırası ile Eyüp peygamberin 40 yıl çile çektiği kuyu ve Eyüp peygamber makamı, İbrahim peygamberin doğduğu mağara, ateşe atıldığı yer, Balıklıgöl parkı, Halil-ül Rahman ve Ayn-el Zeliha gölleri, Mevlid-i Halil camii, Rızvaniye camii, Kapalıçarşı, kilimciler, isotçular, demirciler, bakırcılar çarşıları ve sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğinin alınması sonrası dileyen misafirlerimizle sıra gecesine gidiyoruz. Ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

 

2.GÜN:  30.10.2021 CUMARTESİ       MİDYAT – MARDİN

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Midyat Kent Merkezine hareket ediyoruz. Başta Sıla Dizisi olmak üzere birçok diziye ev sahipliği yapan Devlet Konukevi’ni ve Gümüşçüler Çarşısını geziyoruz. Gümüşün Tel Tel işlenerek sanata dönüştürüldüğü çarşı merkezindeki gümüşçülerden telkâri ürünleri satın alabilirsiniz. Midyat kent gezimizin ardından Mardin’e hareket ediyoruz. Nerdeyse 2 insanın yan yana yürüyemeyeceği kadar dar sokakları, belediye temizlik hizmetlerinin kadrolu eşeklerle yapıldığı, “abbara” adı verilen sayısız ev altı geçit-sokakları bulunan Mardin’de her adımda kendinizi başka bir sürprize hazırlayın. Şehir merkezinde Ulucami, Kırklar kilisesi, Kasımiye Medresesi, eski bir Süryani konağından çevrilen büyük PTT binası… Göreceğimiz yerlerden sadece bir kaçı. Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan, uzaktan bakınca oldukça yalnız ve hüzünlü görünen Dayr’ül Zaferan Manastırını geziyoruz. Dünya Süryani Kadim cemaatinin 1000 yıldan fazla “patriklik makamı” olan bu güzel yapıyı gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını da göreceğiz. Buradaki gezilerimizin ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

3.GÜN: 31.10.2021 PAZAR     MARDİN – DİYARBAKIR – NEMRUT DAĞI – ADIYAMAN

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Diyarbakır’a varışımızla İlk olarak İslamiyet’in 5. Harem-i Şerif’i ve Anadolu’nun ilk camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camii’ni ziyaret edeceğiz. Rehberimizin anlatımlarıyla taçlanan gezimizde bir sonraki uğrak noktamız  Eski Diyarbakır’ın sembol yapılarından Dört Ayaklı Minare ’ye devam ediyoruz. Minare’yi gördükten sonra ülkemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarabilmiş noktalarından Tarihi Diyarbakır Surlarını panoramik olarak görüyoruz. Ardından Hz. Süleyman Cami ziyaret edip Dicle Nehri’nin üzerinde bulunan Tarihi On Gözlü Köprü’yü fotoğraflıyoruz. Gezilerimizi tamamladıktan sonra Nemrut Dağı’na hareket ediyoruz. Keyifli geçen yolculuğumuz sonrasında Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Komagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve diğer kutsal alanlardır. Zirve’de ilk olarak Doğu Terası’nda bulunan I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dinlerken Nemrut’un büyüsü sizleri de derinden etkileyecektir. Doğu Terası Bağış Sunağını gördükten sonra Adıyaman’a hareket ediyoruz. Adıyaman’a varışımızla otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.  

 

4.GÜN:  01.11.2021 PAZARTESİ      ADIYAMAN – GAZİANTEP – KONYA

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Gaziantep’e hareket ediyoruz. Gaziantep’e varışımızla turumuza dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Ardından Bakırcılar, Sakatatçılar çarşılarını gördükten sonra, bölgenin en ince geleneksel el sanatlarından biri olan Sedefçilikle ilgili bilgi almak için sedef işleme atölyesine gidiyoruz, alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında Adana, Pozantı, Ereğli güzergâhını takip ederek Konya’ya varıyoruz. Sizleri değerli misafirlerimizle buluşma noktamızda vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI FİYATI: 1350 TL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI TAKSİTLİ FİYATI: 1450 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI: 550 TL

0-6 YAŞ: ÜCRETSİZ    KOLTUK ALINIRSA: 600 TL

7-12 YAŞ: 1100 TL

(Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında geçerlidir)

 

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER
* 3 Gece Otel Konaklaması

* 4 Sabah Kahvaltısı

* 3 Akşam Yemeği

* Halfeti Tekne Turu

* Nemrut Dağı Transfer

* Profesyonel Rehberlik Hizmeti

* Zorunlu Seyehat Sigortası

* Ulaşım

 

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Kişisel Harcamalar

* Tüm Öğle Yemekleri

* Tüm Yemeklerde Alınan Ekstra İçecekler

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

* Sıra Gecesi