Turlar

Genel Bilgiler

BOSNA HERSEK – KARADAĞ – ARNAVUTLUK – MAKEDONYA -KOSOVA

22 - 28 TEMMUZ 2024 (6 GECE – 7 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

1.GÜN: KONYA – İSTANBUL – SARAYBOSNA :

 

Konya Havalimanın ’da saat 04.30’da buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerini takiben Pegasus Havayollarına ait  uçakla saat 05.45’de İstanbul’a hareket ve saat 07.05’de varış.  Dış hatlara geçiş ve pasaport işlemlerini takiben Pegasus Havayolları’na uçakla saat 09.25’de Saray Bosna’ya hareket. Yerel saat ile 10.20’de varış. 

Program

1.GÜN: KONYA – İSTANBUL – SARAYBOSNA :

 

Konya Havalimanın ’da saat 04.30’da buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerini takiben Pegasus Havayollarına ait  uçakla saat 05.45’de İstanbul’a hareket ve saat 07.05’de varış.  Dış hatlara geçiş ve pasaport işlemlerini takiben Pegasus Havayolları’na uçakla saat 09.25’de Saray Bosna’ya hareket. Yerel saat ile 10.20’de varış. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından bizi bekleyen özel otobüsümüzle ve rehberimizle birlikte şehrin su kaynağı olan Vrelo Bosna’ya geçiyoruz ve muhteşem manzaranın keyfini çıkartıyoruz. Ardından Yaşam savaşı veya Hayat Tüneli olarak bilinen savaş evini gördükten sonra Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni ziyaret ettikten sonra otelimize transfer oluyoruz odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. (Hollywood Hotel 4* v.b.)

 

2.GÜN: MOSTAR / BLAGAJ / POÇİTEL :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Mostar`a doğru hareket ediyoruz. Mostar’a varış ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz. Blagaj Bölgesini 1446 yılında hâkimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.(SL Industry Hotel 4* v.b.)

 

3.GÜN:  KOTOR / BUDVA / İŞKODRA :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. Burada ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor’a varıyoruz. Burada StariGrad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda StariGrad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezdikten sonra Balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında İşkodra’ya devam ediyoruz. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde . (Grand Europa Hotel 4* v.b. )

 

4.GÜN:  İŞKODRA / TİRAN / OHRİD :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında başkent Tiran’a doğru yolumuza devam ediyoruz. 1614 yılında Süleyman paşa tarafından imar edilen ve 1920 yılından itibaren Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’da otobüsümüzle yapacağımız panoramik turumuzda göreceğimiz yerler; Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Tiran’ın kurucusu Süleyman Paşa’nın heykeli, Tiran şehir meydanı, Ethem bey camii, Saat Kulesi, Meydanda bulunan ve Arnavutların milli kahramanı İskender Bey heykelidir. Tiran turumuzun ardından Ohrid’e doğru yola çıkıyoruz. Ohrid şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında, Ohrid Camii, İshak Bey Camii, Hamam, Saat Kulesi, Ayasofya Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği özel bir mekan da yöresel müzik eşliğinde. Geceleme otelimizde . (Park Golden View Hotel 4* v.b. )

 

5.GÜN:  OHRİD / MANASTIR / KALKANDELEN / ÜSKÜP :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Manastır’a hareket ediyoruz. Manastır (Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesteni, İshak Camiini, Yeni Cami’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadiyi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz ardından Kalkandelen’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Yol güzergahında Kalkandelen ‘de Alaca Cami’ni görüp Üsküp’e geçiyoruz. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde . ( Next Door Park Hotel  4* v.b. )

 

6.GÜN: ÜSKÜP  :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Üsküp turumuza başlıyoruz. İlk önce Treska ve Vardar Nehri’nin birleşme noktası olan doğal güzellikleriyle ünlü Makta Kanyonu gezimizi yapıyoruz. Ardından yapacağımız şehir turumuz  esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş,  taş sokakları ve tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Vardar Nehri, Kale, 6. yy’den kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları,  hükümet binası, meclis, 17. yy’den kalma St Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır. Alışveriş için serbest zaman.  Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde . ( Next Door Park Hotel  4* v.b. )

 

7.GÜN: ÜSKÜP / PRİZREN / PRİŞTİNA / İSTANBUL / KONYA :

 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Prizren’e doğru hareket ediyoruz. Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Kosova’nın önemli Merkezi olan Prizren’de yapacağımız Şehir Turunda Halveti Tekkesi, Aziz Nikola Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı Mezarlığı, dönem Mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, Savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp Mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler. Gezimiz sonrasında Priştine`ye hareket. Prişitine’de 19. Yüzyıldan Kalma Saat Kulesi, Osmanlılar’ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın Türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Daha sonra havalimanına transfer. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından  20:00’da Pegasus Havayolları ile İstanbul’a uçuşumuzla birlikte 22.35’ de İstanbul’da oluyoruz. 00:30’da Konya uçağına binip 01:45’de  Konya’ya varışımızla birlikte turumuzu sonlandırıyoruz .

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODALARDA KİŞİBAŞI FİYAT: 950 EURO                        

TEK KİŞİLİK  ODA FARKI: 200 EUR

İKİ YETİŞKİN İLE AYNI ODADA :

3-11 yaş çocuk (800 EURO)

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler : 

 

* Pegasus Hava Yolları ile Konya – Sabiha Gökçen - Saraybosna / Priştina – Sabiha Gökçen – Konya arası ekonomi sınıfı uçak biletleri

* 6 gece 4* otellerde Konaklama

* 6 Sabah Kahvaltısı ve  5 Akşam Yemeği 

* Yöresel Eğlenceli 1 Akşam Yemeği (Makedon Gecesi)

* Programda bulunan tüm turlar

* Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

* Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 

* Yurt dışı çıkış harcı bedeli(150 TL)

* Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar

* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri 

* Yemeklerde alınacak içecekler

* Öğle Yemekleri

* Son gün akşam yemeği