Turlar

Genel Bilgiler

GÜNEYDOĞU ANADOLU TURU
DİYARBAKIR-MARDİN-ŞANLIURFA-GAZİANTEP
16-20 KASIM 2022 (4 GECE 4 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET: 

Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat 21.00’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Ereğli, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa ve Siverek güzergâhını takiben rehberimizin anlatımı, deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapıyoruz.

Program

1.GÜN: 

Özel bir tesiste alacağımız sabah kahvaltımız sonrasında Diyarbakır’a ulaşıyoruz. Sırası ile İç Kale’de Hz. Süleyman Camisi, 27 Sahabe Türbesi, Dört Ayaklı Minare, Hükümet Binası, Büyük Adliye Sarayı, Hasan Paşa Hanı, Deliller Hanı, Atatürk Müzesi ve Cephanelik Binasını görüyoruz. Aracımızla devam ederek Sur İçi bölümünde Dağ Kapı(Harput kapısı) Nebi Peygamber Camii'sini görüyor ve rehberimizin güzel anlatımıyla Ulu Camii gezimizi de tamamlıyor serbest öğle yemeği molamızı veriyoruz. Ardından panoramik olarak Yedi Kardeş Burcu, Ulu Beden (Ben-u Sen) Burcu, Urfa Kapı (Rum Kapısı), Gazi Köşkü ve On Gözlü Köprüyü görüyor Dicle Vadisinde serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Tarihi İpek Yolu üzerindeki, farklı dini inanışları ve tarihi eserleri barındıran Mardin’e ulaşıyoruz. Mardin Ovasına hakim bir noktada yer alan Deyrul-Zaferan Manastırı'na geçiyoruz. Kubbeleri, el işlemeleri, kemerli sütunları, kısacası mimarisi ile hayranlık uyandıran Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri kabul edilen Manastırı geziyoruz. 15. yüzyıldan sonra Manastır’ın etrafında yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Deyrulzafaran (Safran Manastırı) adı ile anılmaya başlanmış. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında  Mardin yapılarının en büyüklerinden Kasımiye Medresesi’ne ulaşıyoruz Artuklular döneminde yapımına başlanan ancak Timur dönemindeki Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış, 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde tamamlanmış bu özel yapıyı rehberimizin anlatımı ile dinliyor, muhteşem Mezopotamya manzarasının keyfini çıkardıktan sonra Tarihi Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek M.Ö 4000’lerden başlayarak, onlarca kez farklı kavimler tarafından kuşatılmış, işgal edilmiş ama aynı temellerle korunmuş olan Mardin’de farklı kültürlerin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi keşfe başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları görüp Tarihi PTT Binası ve Ulu Camii gezilerini yapıyor ve serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği molası sonrasında son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri kabul edilen ve halen kazıların sürmekte olduğu Göbeklitepe'ye gidiyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımları gezimize ayrı bir renk katacak. Daha sonra Şanlıurfa şehir merkezine ulaşıyoruz. otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak yörenin kültürünü yansıtan Sıra Gecesi’ne katılabilirler. Konaklama otelimizde.

 

3.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Hz. Eyyüp Sabır Makamı, Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası, (Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Kutsal Mağara), Rızvaniye Camii, Hz. İbrahim Makamını, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Halil ür-Rahman Camii, Balıklı Göl’ü gördükten sonra Hüseyniye Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı) Kazzaz Pazarı, (Bedesten) ve Kapalıçarşı içinde serbest zaman veriyoruz. öğle yemeği sonrasında Tevrat, İncil ve Kuran’da adı geçen tek kent olan Harran’a ulaşıyoruz. İlk olarak panorama noktasından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi, Ulu Cami, Rasathane ve Şehir Surlarını görüyoruz. Keyifli yürüyüş sonrası, geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evleri'nde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Birecik’e hareket ediyoruz. Kelaynak Üretim Çiftliğini gördükten sonra “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye ulaşıyoruz. Burada bizleri bekleyen teknemize binerek Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı, sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaşan Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyoruz. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyoruz. Belirlenen saatte aracımız ile buluşarak Gaziantep’e ulaşıyoruz. Otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN: 

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği, Gaziantep Mozaik Müzesi'ni geziyoruz. Ardından Gaziantep Savunması'nı anlatmak için kurulmuş Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep Savunmasında şehit düşen Karayılan ve bir çok şehidin mezarının da bulunduğu farklı mimari özelliğe sahip Şeyh Fetullah Camii'sini gördükten sonra gizemi, kültürü, ve ihtişamlı Şehreküstü Konaklarının bulunduğu sokaktan yürümeye devam ederek dikdörtgen planlı olan Ağa Camii’yi panoramik olarak görüyor ve Tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirteceği saatte toparlanıyor Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep Kalesini panoramik olarak görüyor ve dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Adana ve Ereğli güzergâhını takip ederek akşam saatlerinde Konya’ya varıyoruz. Keyifli gezinin ardından sizleri aldığımız noktaya bırakıp başka bir Sufi Tur organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYATI                   : 3000 TL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI TAKSİTLİ FİYATI : 3250 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI                                          : 1050 TL

0-6 YAŞ ÇOCUK BEDELİ                                           : ÜCRETSİZ 

7-12 YAŞ ÇOCUK BEDELİ                                         : 2100TL

 

ÇOCUK İNDİRİMLERİ İKİ YETİŞKİN YANINDA GEÇERLİDİR.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması

* 4 Sabah Kahvaltısı

* 3 Akşam Yemeği

* Araç içi Zengin İkramlar

* Halfeti Tekne Turu

* Konforlu Ulaşım

* Seyahat Sigortası

* Profesyonel Rehberlik

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

* Öğle Yemekleri

* Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

* Kişisel Harcamalar

* Sıra Gecesi