Turlar

Genel Bilgiler

EGE’NİN İNCİLERİ

AYVALIK – CUNDA ADASI-FOÇA
SIĞACIK – ÇEŞME– ALAÇATI-KUŞADASI– EFES – ŞİRİNCE

13-16 MAYIS 2021  3 GECE / 3 GÜN

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET: 13.05.2021   

Saat 23.00’da Anıt Devlet Tiyatrosu önünden Akşehir – Afyon – Manisa- Akhisar  güzergâhını takip ederek Cunda adası’na hareket ediyoruz.

Program

1.GÜN: 14.05.2021      AYVALIK – CUNDA – YENİ FOÇA

 

Sabah erken saatlerde Ayvalık’ta kahvaltımızı alarak turumuza başlıyoruz. Çam ormanlarıyla kaplı Ayvalık adalarına hâkim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrası’na hareket ediyoruz. Burada Şeytan’ın ayak izini simgeleyen demir kafes içindeki izi gördükten sonra, Ayvalık koylarının ve Midilli adasının doyumsuz manzarasını ve çaylarımızı yudumlayarak seyrediyoruz. Fotoğraf çekimlerimiz sonrasında Ayvalık’a hareket ediyoruz. Ayvalık’ta Rumlarla – Türklerin bir arada yaşadığı, eskiden kokulu ada anlamına gelen Moshinos, Türklerin ise Cunda dedikleri Alibey Adasını gezmeye başlıyoruz. Eski bir Rum kasabası olan Cunda Adasının tarihi sokakları ve taş evleri arasında nostaljik anlar yaşayacağımız bir gezinti yapıyoruz. Adada bulunan 8 kiliseden günümüze en iyi şekilde korunarak ulaşabilmiş Taksiriyarhis Kilisesi gezintimiz ve fotoğraf çekimlerimiz sonrasındaAyvalık’a özgü meşhur sakız dondurmasından ya da Taş Kahvede sunulan Sakızlı Türk Kahvesinin tadına bakabilirsiniz. Ardından Cunda Adasından ayrılıyor ve antik dönemde Anadolu’da yaşamış, Fransa’nın meşhur sahil kenti Marsilya’yı da kurmuş olan Phokaia’ların başkenti Foça’ya gidiyoruz. Foça’ya 10 km. kala yol kenarında yükselen Kaya Anıt Mezarı, Taş Evi ziyaret ediyoruz. Buradaki gezimizin ardından sırasıyla Şeytan Hamamı, Tarihi Beş Kapılar Kalesi, Kayalar Camii, Foça’nın güney batısındaki Kale Burnu’nda yer alan Ceneviz Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin ardından nefis bir yol manzarası eşliğinde Yeni Foça’ya gidiyor ve kısa bir çevre gezisi yapıyoruz. Çevre gezimizin ardından akşam saatlerinde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

 

2.GÜN: 15.05.2021       ÇEŞME - ALAÇATI – SIĞACIK

 

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından  turumuza başlıyoruz.Çeşme’ye hareket ediyoruz. Çeşme’de gezimize ilk olarak Çeşme Kalesi ile başlıyoruz. Kale’nin muhteşem manzarası eşliğinde rehberimizin anlatımını dinliyoruz. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray’ıgörüyoruz ve Ardından Alaçatı’ya hareket. Alaçatı’nın en güzel yerel ürünlerini ve keyifli hediyelikleri alabileceğimiz Alaçatı Pazarı, meşhur sokakları ve Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin birleştiği sokakların gezilmesi, sonrası Sığacık’a hareket Sığacık’ta sevimli mi sevimli, cana yakın eski balıkçı köyünde kıvrılarak giden daracık sokaklarda dolaşırken özgün mimarisini koruyabilmiş evleri gördükten sonrayörenin 3000 yıllık yerleşim yerini de gördükten sonra Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

3.GÜN: 15.05.2021        KUŞADASI - EFES - ŞİRİNCE - KONYA

 

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Kuşadası’na hareket  turumuza başlıyoruz. İlk olarakeski bir Rum Kasabası olan, efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen isminin verildiği rivayet edilen, Şirince’ye (Kırkınca) varıyoruz. Şirince’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yapacağımız keyifli yürüyüş sonrasında bu şirin kasabayı arkamızda bırakıyor.Antik çağın en önemli şehirlerinden biri olan Efes Antik Kenti'ne hareket ediyoruz. Görkemli Magnesia Kapısından şehre giriyor. Mısır Tanrıçası İsis adına yapılan İsis Tapınağını, Belediye Sarayını, Domitian Tapınağını, Zafer Tanrıçası Nike kabartmasını ve Memnius Anıtını görüp, Zafer Kapısından geçerek Kuretler Caddesi'nde yürüyüş yapıyoruz. Bu caddede Skolastika Hamamlarını, Trojan Çeşmesini, Hadrian Tapınağını, Latrinayı, Aşk Evini, Celcius Kütüphanesini, Ticaret Agorasını sütunlu mermer cadde üzerinden ilerleyerek daha sonra tarihin ilk reklam panosunu görüyor ve rehberimizin anlatımıyla bu görkemli şehirde bir kez daha büyüleniyoruz. İmparator Arcadius tarafından ışıklandırılan ve liman caddesinde bulunan Selçuk kapısında Efes’e veda edip Kuşadası’na doğru hareket ediyoruz. Güvercin Ada, Kale Kapısı ve Limanın gezilmesi sonrasındaKonya’ya hareket ediyoruz. Konya’ya varış turumuzun sonu…

 

Bir başka Sufi Turizm programında görüşmek dileği ile…

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYATI                          : 850 TL                               

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI TAKSİTLİ FİYATI         : 900 TL                

TEK KİŞİLİK ODA FARKI                                                : 250 TL

0-6 YAŞ  KOLTUK ALINMAZ İSE                                    : ÜCRETSİZ        ALIRSA 150 TL

7-12 YAŞ                                                                           :400 TL

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler

* 2 Gece 4* Otel Konaklaması

* 3 Sabah Kahvaltısı

* 2 Akşam Yemeği

* Zorunlu Seyahat Sigortası

* Profesyonel Rehberlik Hizmeti

* Ulaşım

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler

* Kişisel Harcamalar

* Öğle Yemekleri

* Müze ve Ören yerleri giriş ücretleri

* Yemeklerde alınan Ekstra içecekler