Turlar

Genel Bilgiler

Siz değerli müşterilerimiz için organize ettiğimiz  ‘Budapeşte -Viyana-Prag’ turunda muhteşem anılar biriktirmeye hazır olun.

Üç farklı ülke göreceğimiz keyifli turumuzun ilk durağı Tuna nehrinin incisi olarak ün yapan ve Osmanlı’nın 145 yıl hüküm sürdüğü Budapeşte olacak.

Gezerken yabancılık çekmeyeceğiniz Budapeşte’de, Bektaşi Dervişi Gül Baba için inşa edilen türbe ile Türk şehitliğini ziyaret edecek, kahraman atalarımızın ruhunu hep birlikte yad edeceğiz.

Osmanlı döneminde 145 yıl boyunca cami olarak kullanılan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın bu topraklardaki ilk cuma namazını kıldığı Matyaş Kilisesi'ni görecek, yıllardır süregelen Macar-Türk dostluğuna yakından şahitlik edeceğiz.

Zigetvar şehrinde şehit düşen Kanuni Sultan Süleyman’ın adına inşa edilen türbe ziyaretimizde ise duygulu anlar yaşayacaksınız.

Osmanlı için stratejik bir öneme sahip olan ve Osmanlı marşlarına konu olan Estergon kalesini de görme fırsatı bulacağımız gezimizde şu an müze olarak hizmet veren kalenin tepesinden Tuna nehrinin nefis manzarasına şahit olacağız.

Turumuzun bir sonraki durağı ise fethedilmemesine rağmen Osmanlı’nın izlerini taşıyan Prag olacak.

Her köşesinden yükselen Barok abideler sebebiyle “Yüz Kuleli Şehir” olarak tanımlanan Prag’da unutulmaz anlar yaşayacak, birbirinden güzel meydanları, tarih kokan yapıları, köprüleri ve kaleleriyle ünlü bu güzel şehri gezmeye doyamayacaksınız.

Keyifli turumuz, Osmanlı’nın ilerleyişinin son durağı olan Viyana’da son bulacak. Buradaki Türk parkını ve Osmanlı çeşmesini ziyaret edeceğiz. Osmanlı’nın Avrupa’ya açılan kapı olarak gördüğü ve tarihi açıdan büyük öneme sahip olan bu topraklarda atalarımızın izini sürmek sizi hem heyecanlandıracak hem de duygulandıracak.

Hareket Tarih ve Saatleri

1.Gün           İSTANBUL - PRAG

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 09:30’da buluşma. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 1771 sayılı tarifeli seferi ile saat 12:05’te Prag’a uçuş. Yerel saat ile 13:40’ta varış. 

Program

1.Gün  Perşembe          İSTANBUL - PRAG

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 09:30’da buluşma. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 1771 sayılı tarifeli seferi ile saat 12:05’te Prag’a uçuş. Yerel saat ile 13:40’ta varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile panoramik Prag şehir turu için merkeze hareket ediyoruz. Şehir turumuzda Küçük Mahalle, üzerinde Osmanlı Askeri figürü bulunan Charles IV. köprüsü, Eski şehir meydanı ve bir başka Osmanlı figürünün daha bulunduğu dünyaca ünlü Astronomik Saat Kulesi görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

2.Gün Cuma                           PRAG – VİYANA

Sabah kahvaltısının ardından Prag’dan ayrılıyor ve Viyana’ya doğru yola çıkıyoruz. Atalarımızın 2 defa kuşattığı, tarihin akışını değiştiren bu şehre varışımızı takiben Viyana İslam Merkezi’ne hareket ediyoruz. Avusturya’nın en büyük camisinde kılacağımız Cuma Namazı sonrası şehir turuna başlıyoruz. Turumuz esnasında Opera, Üniversite, Parlamento Binası, Tiyatro, Prater, Holfburg, Müzeler bölgesi, Belediye Binası, Aziz Stephan Bazilikası ve alışveriş caddesi görülecek yerler arasındadır. Panoramik turumuz sonrası Türk Tabyası Park’ını ziyaret ediyoruz. Tipik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen Yunus Emre Çeşmesi’ni görme fırsatı buluyoruz. Son olarak Viyana’yı panoramik olarak görebilme fırsatı bulacağımız, II. Viyana Kuşatması’nda Osmanlı’nın Otağ-ı Hümayun’u kurduğu Kahlenberg Tepesi’ne çıkıyoruz. Turumuz sonrası akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

3.Gün Cumartesi              VİYANA

Sabah kahvaltısı sonrası Mayerling, Seegrotte ve Baden turu için otelden hareket ediyoruz. Nazi Almanya’sının 2.Dünya savaşında, jet fabrikası olarak da kullandığı Avrupa’nın en büyük yer altı gölü olan Seegrotte’de tekne turu yapıyoruz. Viyana’nın muhteşem ormanları arasından geçerek ulaşacağımız Baden Şehri, Beethoven'in 9. Senfonisi'ni bestelediği, kaplıcalar ve tabiat şehri olarak bilinmektedir. Turumuz sonrasında Schönbrunn Sarayı’nın Bahçelerini ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin ardından akşam yemeğimizi almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Akşam arzu eden misafirlerimiz rehberimiz ile birlikte konser turunu gerçekleştirebilirler. Tur sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

4.Gün  Pazar              VİYANA & BUDAPEŞTE
Sabah kahvaltısının ardından Viyana’dan ayrılıp Bratislava’ya doğru yola çıkıyoruz. Kişi başı 25.000 €’luk milli gelirle Avrupa’nın en zengin başkentlerinden olan Bratislava şehir turumuzda; Bratislava nehir kıyıları, Bratislava Kalesi, St. Martin katedrali, eski şehir merkezi, Parlamento, Slovak Devlet Tiyatro Binası ve Mozart’ın 6 yaşında konser verdiği tarihi bina görülecek yerler arasındadır. Serbest zamanın ardından Budapeşte’ye yola çıkıyoruz. Varışımıza istinaden panoramik şehir turu. Şehir turumuzda Erszebet Köprüsü, Gellert Tepesi, Balıkçılar Kulesi, St. Mathias Katedrali, Zincirli köprü, Opera Binası ve Kahramanlar Meydanı  görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası ziyaret etmek üzere Gül Baba Türbesi’ne yola çıkıyoruz. Gül Baba 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti üzerine Buda seferine katılır. Buda’nın fethinden sonra Gül Baba geri dönmez ve Buda’da 10 yıl yaşar. 1 Eylül 1541 yılında ölür. Evliya Çelebi’nin anlattığına göre Gül Baba’nın cenaze namazına Kanuni Sultan Süleyman dâhil 200.000 kişi katılır. Yerel halk tarafından çok sevilen Gül Baba için inşa edilen bu türbede dua için vereceğimiz serbest zamanın ardından akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

5.Gün Pazartesi             BUDAPEŞTE

Sabah kahvaltısının ardından Budapeşte Türk Şehitliği’ne yola çıkıyoruz. I. Dünya Savaşı sırasında Galiçya cephesinde 1916-1917 yıllarında Alman Güney Ordusu’na bağlı olarak görev yapan 15. Türk Kolordusu çok sayıda şehit verir. Galiçya ve Macaristan’ın çeşitli bölgelerinde şehit düşen askerlerin bazılarının naaşları, 1926 yılında kurulan Budapeşte Türk Şehitliği’ne nakledilir. Budapeşte Türk Şehitliği’nde on biri meçhul asker olmak üzere 480 mezar var. Dua için vereceğimiz serbest zamanın ardından Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan Estergon Kalesi’ne hareket ediyoruz. Avusturya ile Osmanlı arasında Macaristan’ın kontrolü için yapılan kanlı savaşlar sonrasında 1543 yılında Osmanlı kontrolüne geçen bu kale, daha sonradan 2 defa daha el değiştirecektir. II. Viyana kuşatması sonrası 1683 tarihinde Osmanlı’dan tamamen bağımsızlığını kazanan bu kaleyi ziyaretimizden sonra Visegrad üzerinden Szentendere Artistler Köyü’ne gidiyoruz. Macaristan’ın tüm hediyelik eşyalarını uygun fiyatlarla alma imkanına sahip olacağınız serbest zaman sonrasında Budapeşte’ye geri dönüyoruz. Akşam gerçekleştireceğimiz tekne turu için limana varıyoruz. Dünyanın en görkemli nehirlerinden biri olan Tuna Nehri üzerinde tekne turumuzu yaparken meşrubat ikramımız olacaktır. Avrupa’nın en güzel gece aydınlatmalarının yapıldığı Budapeşte’de Buda ve Peşte yakalarını en güzel açılardan fotoğraflama fırsatı bulacaksınız. Turumuz sonrası akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

6. Gün Salı                       BUDAPEŞTE

Sabah kahvaltısının ardından Peç şehrine hareket ediyoruz. Varışımızı takiben yapacağımız şehir turumuzda, Cella Septichora Müzesi, şehrin meydanı olarak bilinen Szechenyi meydanı, Macaristan’da minaresiyle beraber bozulmadan günümüze kadar gelen tek cami olan Yakovalı Hasan Paşa Camii, sonradan kiliseye dönüştürülen Gazi Kasım Paşa Camii, Saint Peter ve Paul Katedrali, yerel halk tarafından mucizevi bir kişilik olarak tanınan İdris Baba’nın Türbesi ve Türk Su Kuyusu görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrasında Zigetvar şehrine yola çıkıyoruz. 46 yıllık saltanatı boyunca 13 büyük sefere çıkmış ve savaş alanında şehit olmuş birkaç Osmanlı padişahından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın şehit düştüğü şehre varışımızı takiben şehir turumuza başlıyoruz. Turumuzda Kanuni Sultan Süleyman’ın fethini göremeden şehit olduğu Zigetvar Kalesi, kuşatma sırasında Macar ordusunun komutanı olan Zrinyi Miklos heykeli ve 99 yıllığına Budapeşte’de bulunan Türkiye Büyükelçiliğine kiralanan Türk – Macar Dostluk Park’ı görülecek yerler arasındadır. Bu parkta ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği mekanı ziyaret edip dua için serbest zaman vereceğiz. Ziyaretimizin ardından Budapeşte’ye geri dönüyoruz. Akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası otele transfer. Geceleme otelimizde.

 

7. Gün Çarşamba            BUDAPEŞTE – İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Uçağın saatine bağlı olarak rehberimizin daha önceden belirleyeceği saatte havalimanına transfer. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından TK 1034 sefer sayılı tarifeli seferi ile saat 13:50’de İstanbul’a hareket. Yerel saat 16:55’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Hizmet Ücret Bilgileri

Tarih

Çift Kişilik Odada Kişi Başı Fiyat

Tek Kişilik Oda Fiyatı

0 - 2 Yaş Arası Çocuk Fiyatı

2 - 12 Yaş Arası Çocuk Fiyatı

Ocak

24.01.2019 / 30.01.2019

875 €

1,075 €

150 €

800 €

Nisan

18.04.2019 / 24.04.2019

875 €

1,075 €

150 €

800 €

Haziran

13.06.2019 / 19.06.2019

925 €

1,125 €

150 €

850 €

Temmuz

11.07.2019 / 17.07.2019

875 €

1,075 €

150 €

800 €

Ağustos

15.08.2019 / 21.08.2019

925 €

1,125 €

150 €

850 €

Eylül

26.09.2019 / 02.10.2019

875 €

1,075 €

150 €

800 €

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

* Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul (IST) - Prag (PRG) / Budapeşte (BUD) - İstanbul (IST) arası ekonomi sınıfı uçak biletleri

* Havalimanı vergileri

* 4* otellerde 6 gece yarım pansiyon konaklamalar

* Havalimanı-otel-havalimanı transferleri

* Tüm şehirler arası transferler

* Programda bulunan tüm turlar

* Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

* Zorunlu Seyahat Sigortası

* Şehir Vergileri (25 Euro) 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

* Vize ücreti (120 Euro)

* Özel Seyahat Sağlık Sigortası (10 Euro)

* Yurt dışı çıkış harcı bedeli

* Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar

* Müze ve ören yerleri giriş ücretleri