Turlar

Genel Bilgiler

KÂHTA – NEMRUT DAĞI – DİYARBAKIR – HASANKEYF – MİDYAT

MARDİN – HARRAN – ŞANLIURFA – HALFETİ – GAZİANTEP

     (4 GECE / 4 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET:       KONYA – KÂHTA

Siz değerli misafirlerimizle saat 21.30’da Anıt Devlet Tiyatrosu önünden hareket ederek Pozantı, Osmaniye, Adana güzergâhını takip ederek Adıyaman’a hareket ediyoruz.

Program

HAREKET:  KONYA – KÂHTA

Siz değerli misafirlerimizle saat 21.30’da Anıt Devlet Tiyatrosu önünden; saat 23.59’da Ereğli’de buluşarak Pozantı, Osmaniye, Adana güzergâhını takip ederek Adıyaman’a hareket ediyoruz.

 

1.GÜN:  KÂHTA – DİYARBAKIR

Kâhta’ya varışımızla kahvaltımızı aldıktan sonra Nemrut’a transfer oluyoruz. Adıyaman’ın Kâhta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir. Ziyaretimiz sonrasında öğle yemeği molası için tekrar Kâhta’ya dönüyoruz. Mola sonrasında Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Diyarbakır’a varışımızla otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

 

2.GÜN: DİYARBAKIR – HASANKEYF – MİDYAT -MARDİN

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Diyarbakır Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Şehir Sularını görüp, gerekli bilgileri rehberimizden aldıktan sonra Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Yakın bir zamanda sular altında kalma riski bulunan eski Artuklu Başkenti Hasankeyf’i geziyoruz. Buradaki gezimizin ardından Midyat Kent Merkezine hareket ediyoruz. Başta Sıla Dizisi olmak üzere birçok diziye ev sahipliği yapan Devlet Konukevi’ni ve Gümüşçüler Çarşısını geziyoruz. Gümüşün Tel Tel işlenerek sanata dönüştürüldüğü çarşı merkezindeki gümüşçülerden telkâri ürünleri satın alabilirsiniz. Midyat kent gezimizin ardından Mardin’e hareket ediyoruz. Mardin’e varışımızla otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

 

3.GÜN: MARDİN - HARRAN – ŞANLIURFA

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Nerdeyse 2 insanın yan yana yürüyemeyeceği kadar dar sokakları, belediye temizlik hizmetlerinin kadrolu eşeklerle yapıldığı, “abbara” adı verilen sayısız ev altı geçit-sokakları bulunan Mardin’de her adımda kendinizi başka bir sürprize hazırlayın. Şehir merkezine 5km mesafede bulunan, uzaktan bakınca oldukça yalnız ve hüzünlü görünen Dayr’ül Zaferan Manastırı ile gezmeye başlıyoruz. Dünya Süryani Kadim cemaatinin 1000 yıldan fazla “patriklik makamı” olan bu güzel yapıyı gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını da göreceğiz. Şehir merkezinde ise Ulucami, Kırklar kilisesi, Kasımıye medresesi, eski bir Süryani konağından çevrilen büyük PTT binası… Göreceğimiz yerlerden sadece bir kaçı. Burdaki gezilerimizin ardından Harran’a gidiyoruz. Sırası ile ulu camii kalıntıları, höyük, şehir surları, kale, geleneksel Harran evlerini gördükten sonra Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Şanlıurfa’ya varışımızla otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğinin alınması sonrası dileyen misafirlerimizle sıra gecesine gidiyoruz. Ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde. 

 

4.GÜN: ŞANLIURFA- HALFETİ-GAZİANTEP-KONYA

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Şanlıurfa’da sırası ile Eyüp peygamberin 40 yıl çile çektiği kuyu ve Eyüp peygamber makamı, İbrahim peygamberin doğduğu mağara, ateşe atıldığı yer, Balıklıgöl parkı, Halil-ül Rahman ve Ayn-el Zeliha gölleri, Mevlid-i Halil camii, Rızvaniye camii, Kapalıçarşı, kilimciler, isotçular, demirciler, bakırcılar çarşıları ve sonrasında dünyanın ilk tapınağı ve onun 12 bin yıl öncesinden gelen gizemini ve bizlere sunduğu tüm güzelliği hissetmek için.. Şanlıurfa gezimizin ardından Halfeti’ye varıyoruz. Halfeti tekne turu gezimizin ardından Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz.  Gaziantep’e varışımızla turumuza dünyanın en zengin Mozaik müzelerinden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile başlayacağız. Roma İmparatorluğunun en doğudaki, en önemli kenti olan Zeugma’dan son 15 yılda çıkartılan zengin mozaik koleksiyonunda pek çok mitolojik hikâyenin izini süreceğiz. Müzede ayrıca pek çok arkeolojik parça da sergilenmektedir. Ardından Bakırcılar, Sakatatçılar çarşılarını gördükten sonra, bölgenin en ince geleneksel el sanatlarından biri olan Sedefçilikle ilgili bilgi almak için sedef işleme atölyesine gidiyoruz, alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında Adana, Pozantı, Ereğli güzergâhını takip ederek Konya’ya varıyoruz. Sizleri almış olduğumuz nokta indirerek vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

GRUP SAYISINA GÖRE FİYATLANDIRMA YAPILACAKTIR.

 

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması 
* 4 Sabah Kahvaltısı  
* 3 Akşam Yemeği

* Nemrut Dağı Transferi
* Halfeti Tekne Turu
* Profesyonel Rehberlik Hizmeti
* Zorunlu Seyahat Sigortası
* Ulaşım 

 

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Kişisel Harcamalar
* Tüm Öğle Yemekleri
* Tüm Yemeklerde Alınan Ekstra İçecekler
* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
* Sıra gecesi