Turlar

Genel Bilgiler

GÜNEYDOĞU ANADOLU TURU

DİYARBAKIR – MARDİN – ŞANLIURFA – GAZİANTEP

Balıklıgöl – Göbeklitepe – Midyat – Harran – Halfeti

Zeugma Mozaik Müzesi – Diyarbakır Ulu Cami

25 – 29 Eylül 2024 (4 Gece – 4 Gün)

Hareket Tarih ve Saatleri

Hareket: 25 Eylül 2024   Konya – Diyarbakır

Siz değerli misafirlerimizle saat 20:30’da Konya Anıt Devlet Tiyatrosu önünde buluşarak saat 21.00’da Diyarbakır’a hareket ediyoruz.

Program

1.Gün: 26 Eylül 2024    Diyarbakır

Özel bir tesiste alacağımız sabah kahvaltısının ardından Diyarbakır gezimize başlıyoruz. Sırası ile İç Kale’de Hz. Süleyman Camisi, 27 Sahabe Türbesi, Dört Ayaklı Minare, Hükümet Binası, Büyük Adliye Sarayı, Hasan Paşa Hanı, Deliller Hanı, Atatürk Müzesi ve Cephanelik Binasını görüyoruz. Aracımızla devam ederek Sur İçi bölümünde Dağ Kapı (Harput kapısı) ve rehberimizin güzel anlatımıyla Ulu Camii gezimizi de tamamlıyor panoramik olarak Yedi Kardeş Burcu, Ulu Beden (Ben-u Sen) Burcu, Urfa Kapı (Rum Kapısı) ve On Gözlü Köprüyü görüyor Dicle Vadisi’nde serbest zaman veriyoruz. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2.Gün: 27 Eylül 2024    Mardin – Midyat

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından Tarihi İpek Yolu üzerindeki, farklı dini inanışları ve tarihi eserleri barındıran Mardin’i gezmeye başlıyoruz. Mardin Ovasına hakim bir noktada yer alan Deyrul-Zaferan Manastırı ile gezimize başlıyoruz. Kubbeleri, el işlemeleri, kemerli sütunları, kısacası mimarisi ile hayranlık uyandıran Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri kabul edilen Manastırı geziyoruz. 15. yüzyıldan sonra Manastır’ın etrafında yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı Manastır, Deyrulzafaran (Safran Manastırı) adı ile anılmaya başlanmış. Manastır gezimizin ardından Mardin yapılarının en büyüklerinden Kasımiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Artuklular döneminde yapımına başlanan ancak Timur dönemindeki Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış, 15. yüzyılın sonlarında Akkoyunlu Sultanı Kasım ibn Cihangir döneminde tamamlanmış bu özel yapıyı rehberimizin anlatımı ile dinliyor, muhteşem Mezopotamya manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Sonrasında Tarihi Şehir Meydanı’nda aracımızdan inerek M.Ö 4000’lerden başlayarak, onlarca kez farklı kavimler tarafından kuşatılmış, işgal edilmiş ama aynı temellerle korunmuş olan Mardin’de farklı kültürlerin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi keşfe başlıyoruz. Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları görüp Tarihi PTT Binası ve Ulu Camii gezilerini yapıyor ve serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği molası sonrasında Midyat’a ulaşıyoruz. “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi'ni gezmeye başlıyoruz. Büyüleyici taş işçiliğiyle dikkat çeken üç katlı konağı gezip, konağın terasından bütün Midyat manzarasının tadını çıkarıyoruz. Dillere destan telkârilerin imal edildiği ve satıldığı bir mağazada serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

3.Gün: 28 Eylül 2024    Harran – Göbeklitepe – Şanlıurfa

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Tevrat, İncil ve Kuran’da adı geçen tek kent olan Harran’a ulaşıyoruz. İlk olarak panorama noktasından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi, Ulu Cami, Rasathane ve Şehir Surlarını görüyoruz. Keyifli yürüyüş sonrası, geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evleri'nde yöresel kıyafetler giyerek mırra içip yorgunluk atıyoruz. Son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri kabul edilen ve halen kazıların sürmekte olduğu Göbeklitepe'ye gidiyoruz. Göbeklitepe kazı alanının çevresine yapılan seyir terasında tam tur yürürken, Neolitik Çağ’ın ilk örneği sayılan açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımları gezimize ayrı bir renk katacak. Daha sonra Şanlıurfa şehir merkezine ulaşıyoruz. Hz. Eyyüp Sabır Makamı, Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii ve Mağarası, (Hz. İbrahim Peygamber’in Doğduğu Kutsal Mağara), Rızvaniye Camii, Hz. İbrahim Makamını, Ayn-ı Zeliha Gölü’nü ve Halil ür-Rahman Camii, Balıklı Göl’ü gördükten sonra Hüseyniye Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı) Kazzaz Pazarı, (Bedesten) ve Kapalıçarşı içinde serbest zaman veriyoruz. Keyifli günümüzün sonrasında Otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında yörenin kültürünü yansıtan Sıra Gecesi’ne katılıyoruz. Konaklama otelimizde.

 

4.Gün: 29 Eylül 2024    Halfeti – Gaziantep

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Halfeti’ye hareket ediyoruz. Tekne turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tekne turumuzda Batık Minaresiyle popüler olmuş Savaşan köyünde muhteşem fotoğraf kareleri alıyoruz. Gaziantep’e ulaşıyoruz. Yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği, Gaziantep Mozaik Müzesi'ni geziyoruz. Ardından Tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından Konya’ya hareket ediyoruz. Siz değerli misafirlerimizle bir sonraki Sufi tur organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI: 9250 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI: 2750 TL

0-6 YAŞ: ÜCRETSİZ   KOLTUK ALINIRSA: 3000 TL

7-12 YAŞ: 7000 TL

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması

* 4 Sabah Kahvaltısı

* 3 Akşam Yemeği

* Sıra Gecesi

* Halfeti Tekne Turu

* Profesyonel Rehberlik Hizmeti

* Zorunlu Seyahat Sigortası

* Ulaşım

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Kişisel Harcamalar

* Tüm Öğle Yemekleri

* Tüm Yemeklerde Alınan Ekstra İçecekler

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri